Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle görünüşü bozulmuş veya oluşumunu tamamlayamamış dişlerin, birtakım diş hekimliği müdahaleleri ile doğal yeni bir estetik görünüme kavuşturulmasıdır.

Gülüş tasarımında yapılacak işlemler; tamamen kişinin özel istekleri doğrultusunda belirlenmekte olup, ilk etapta diş eti ve diş kökü gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Buradaki amaç; diş yapısının sadece kozmetik açıdan ele alınması değil, aynı zamanda sağlıksız olan dişlerin de sağlığına kavuşturulmasıdır.

Dişler ve dudaklar güzel bir gülüş için en önemli fiziki özelliklerdendir. Gülüş tasarımı ile kişinin öz güveninin yerine gelmesinin yanı sıra etkili bir gülüş ve konuşma şekli de ortaya çıkabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, kişinin memnun olmadığı mevcut gülüşünün belli bir tedavi içerisinde yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Gülüş tasarımı yapılırken diş kaplamalar başta olmak üzere pek çok estetik diş müdahalesi gerçekleştirilebilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken diş estetiği alanında kullanılan pek çok yöntemden faydalanılmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren gülüş tasarımı yöntemleri, hastanın estetik taleplerine göre de şekillenebilmektedir. Bu yöntemlerin şekillenmesinde; hastanın yüz yapısı, çene yapısı, yaşı, cinsiyeti ve nasıl bir gülüşe sahip olmak istediği gibi durumlar büyük önem taşır.

Gülüş tasarımı  yapılırken hasta beklentileri dikkate alınarak diş hekimiyle işbirliği içerisinde beraber nasıl bir gülüş istendiğine karar verilir, ardından fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Kişinin üst dudak ve alt çene genişliği, dudak ve çehre genişliği gibi yüzündeki pek çok bölgenin ölçüsü alınır. Ardından bilgisayar ortamında model bir gülüş tasarımı oluşturulur.

Hazırlanan protez dişlere yerleştirildikten sonra kişinin yeni gülüşünü prova etmesi ve değiştirilmesini istediği yerleri belirtmesi beklenir. Gerekli görüldüğü takdirde dudağa ve dudak etrafına küçük dolgular yapılarak ya da tel tedavisi uygulanarak da gülüş tasarımı şekillendirilebilmektedir. Yapılacak olan işlemlere göre tasarım 3 seansta tamamlanabilmektedir.

Gülüş Tasarımında Hangi Tedaviler Yer Alır?

  • Diş eti estetiği (Pembe Estetik)
  • Bonding
  • Porselen Kaplamalar
  • İmplant
  • Lamine Porselenler
  • Zirkonyum Kaplamalar
  • Diş Beyazlatma

Gülüş Tasarımı Kalıcı Mı?

Gülüş tasarımı kalıcı bir uygulamadır, fakat kalıcılığını koruması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar; düzenli olarak ağız ve diş sağlığı bakımı yapılması ve 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmesidir.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Gülüş tasarımının avantajı en başta güzel bir gülüşle beraber sağlıklı görünen dişlerdir. Yapılan gülüş estetiği işlemleri sonrasında dişler daha beyaz görünür, diş kırıklıkları onarılmış olur, araları normalden fazla açık olan dişler düzeltilmiş ve diş etleri daha sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olur.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2021

Gülüş tasarımı fiyatları 2021, yapılacak olan diş tedavilerinin çeşidine göre değişiklik gösterebilmektedir. İlk muayene esnasında, dişlere uygulanması gereken işlemler diş hekimi tarafından belirlenip buna göre bir fiyat oluşturulmaktadır.